Bavlna je prírodné vlákno, ktoré je silné, savé a ľahko sa s ním pracuje; aj preto si získalo v módnom priemysle takú popularitu. Často ju nájdete ako prímes so syntetickými vláknami, ktoré majú zabezpečiť lepšiu pružnosť a tvar oblečenia. Bavlník, z ktorého sa bavlna získava, je pestovaný globálne vo viac ako 90 krajinách, predovšetkým potom v Indii, Číne, USA a Pakistanu. Na celom priemysle s bavlnou sa podieľa celosvetovo vyše 200 miliónov ľudí.
Cupro je celulózové vlákno vyrábané z malých kúskov bavlneného odpadu. Vyrába sa chemickým procesom, ktorý kombinuje meď a amónium. Je podobné hodvábu, ale má priedušné vlastnosti podobné ako bavlna. Cupro nájdete v pleteninách, spodnom prádle, šatách či blúzkach. Na začiatku 20. storočia sa vyrábal v Nemecku, v súčasnej dobe sa však vyrába hlavne v Japonsku.
Modal je typ umelého hodvábu. Získava sa pomocou chemického spracovania celulózy, ktorá pochádza z mäkkých drevín. Modal bol prvýkrát vyvinutý v Japonsku v päťdesiatych rokoch 20. storočia. V súčasnej dobe je jeho najväčším výrobcom Čína. Medzi ďalšie krajiny produkujúce modal patrí napr. India, Filipíny alebo Rakúsko. Modal sa používa pri výrobe spodného prádla, športového oblečenia, tričiek, nočnej bielizne, županov či prestieradiel.
Viskóza je vlákno vyrobené na báze celulózy z rôznych stromov (napr. eukalyptus, buk, borovica) alebo iných rastlín (bambus, sója, cukrová trstina). Chemicky sa spracováva na viskóznu substanciu, ktorá sa mení na pevné vlákno. Viskóza sa používa na výrobu blúzok, košieľ, šiat, oblekov, ľahkého úpletu, nohavíc atď. Výroba viskózy bola patentovaná vo Veľkej Británii v 19. storočí. V súčasnej dobe je najväčšou producentskou krajinou Čína.